Saatin İçine Su Kaçtıysa Ne Yapılmalı ?

Saatin İçine Su Kaçtıysa Ne Yapılmalı ?

22/09/2020 0 Yazar: Miraç Unüs

‘Saatimin içi su aldı’, ‘saatim su geçirdi’ ya da ‘saatimin içi buhar oldu ne yapmalıyım’ cümleleri duyulan ve karşılaşılan sorunlardan birisidir peki bu durumlarda ne yapılmalıdır ? . Asıl sorun bu problemin kendi kendine çözülmeye çalışılmasıdır. Saatinizin içi su aldıysa ya da saatinizin ekranı buhar olduysa bu durumda sizin yapacağınız işlemlerin tam bir fayda sağlamayacağı gibi aksine zarar oluşturmaktadır işi ehline bırakıp eğer ilgili değilsek alanımız değilsek ellemeye çalışmamalıyız.

Pek çoğumuz bir elektronik alete su kaçtımı kurutmaya çalışır fon makinesiyle fakat Su almış bir saatin kurutulmaya çalışılması saatin sadece buharını bir süreliğine yok eder ve mekanizmaya ulaşan damlacıklar mekanizmadaki yağları diğer kısımlara bulaştırarak düzensiz çalışmasına yol açar ve buda daha kötü yapar saatimizi kurutmaya çalışmak fon makinesiyle her zaman işe yaramayabilir mekanizmasına yüksek ısı üflediğinden dolayı fon makinesi saate zarar verebilir

Saatin su almasının aşağıdaki gibi birden çok nedeni olabilir

  • Saatin Kapak Contası deforme olmuş olabilir
  • Saatin Kurma Kolu Contası deforme olmuş olabilir
  • Fonksiyonlu bir saat ise düğmelerinin contaları deforme olmuş olabilir
  • Saatin Cam Contası deforme olmuş olabilir
  • Saatin Cam kenarında yada üzerinde çatlak olabilir
  • Saatin Kurma Kolu ve Buton borularının etrafındaki izolasyon eskimiş olabilir
  • Darbe sonucu Tepe Borusu ya da Buton boruları çatlamış olabilir
  • Plastik ya da Seramik yapılı bir kasaya sahip ise saatin kasasında çatlak olabilir

Saati kendi kendine kurutmak anlık bir çözümmüş gibi görünsede ufak bir masrafı büyük boyutlara çıkarabilir bu yüzden kendi kendimize tamir etmeye çalışmamak en güzeli olur ve en kötüsü saatinizi kullanılamaz hale getirebilir en kısa sürede bir tamirciye götürmek daha iyi olacaktır. Kaldıki sonuçta saatin tamiri yapılmadıkça saatiniz devamlı su alacaktır. Hele ki saatiniz antika bir saatse parça tedariği zor olacağı için artık tüm değerini yitirmiş olacaktır daha kötü bir hale gelmeden bunları yapmaktan uzak durmak gerekir.

Tüm bu sorunlar ancak saat ustası ile belirlenebilir. Saat Su Test Cihazı ile belirli su testlerinden geçirilerek nereden su aldığı anlaşılabilir ve böylece düşük maliyetle saatinizi kurtarabilirsiniz.