İşte En Etkili Telefon Hızlandırma Yöntemleri O 5 Madde Nedir ?

İşte En Etkili Telefon Hızlandırma Yöntemleri O 5 Madde Nedir ?

20/09/2020 0 Yazar: Miraç Unüs

Akıllı telefonlar nasıl hızlandırılır? Akıllı telefonları hızlandırma yöntemleri nelerdir? gibi soruların yanıtlarını arayıp en etkili telefon hızlandırma yollarından bahsedeceğiz.

İlk olarak denilebilir ki

Telefonum Neden Bu Kadar Yavaş?

Telefonların zaman içinde yavaşlamasının sebepleri vardır bunlar sayacak olursak kısaca şöyledir :

 • Depolama alanınız sınıra yaklaşmış olabilir
 • Android sürümünüz güncel olmayabilir son sürüme güncellemeye çalışın.
 • Çok fazla uygulama yüklemiş olabilirsiniz ve bunlar arka planda çalışarak kaynakları tüketmeye başlamış olabilir. Bunlar ayrıca önbelleğe alınan verilerle depolama alanını doldurur gereksiz uygulamaları silin.
 • Yeni uygulamalar daha yeni ve hızlı telefonlar için tasarlanmış ve bu nedenle de eski telefonunuzu zorluyor olabilir çünkü vakit geçtikçe uygulamalar kendilerini güncellemekte bu da daha güçlü bir sistem istemektedir bunuda karşılayamayan telefonlar yavaşlamakta.
 • Ayrıca bazı durumlarda, son teknoloji telefonlar için tasarlanan işletim sistemi yükseltmeleri daha eski sistemlerde yavaş çalışır unutmamak lazım !


Eğer sizin de böyle yavaş bir akıllı telefonunuz varsa, size önereceğimiz yöntemleri uygulayarak akıllı telefonunuzu hızlandırabilirsiniz

1.İlk olarak Yapılabilecek Gereksiz Dosyaları Telefonunuzdan Silmek Dosyalar Bölümünden

Günümüzdeki Android Ve İos Telefolar siz fark etmeseniz bile arka planda birçok gereksiz veri biriktiriyor maalesef. Kaldırdığınız uygulamaların halen dosyaları kalabiliyor siz silseniz bile. Bunun için dosyalar bölümüne girip telefonunuzda halen yer alan gereksiz dosyaları bulup silmeniz telefonunuzun hızlanmasına faydası olacaktır.

Peki Nasıl Sileceğiz Gereksiz Dosyaları ?

Uygulamaların ön belleklerini temizlemek için Ayarlar‘ı açıp Uygulamalar kısmına girin. Daha sonra önbelleğini silmek istediğiniz uygulamayı bulup  Depolama bölümüne girin. Önbelleği sil seçeneğine dokunduğunuzda uygulamanın gereksiz dosyaları silinecek ve telefonunuzda yer açılacaktır.

En fazla önbelleğe sahip uygulamaların başında Facebook ve Instagram geliyor. Bu uygulamarın önbelleklerini temizlemek telefonunuzda büyük boş alanlar açmanızı sağlayabilir.

2-Ana Ekranda Gereksiz Widget Kullanmayın.

Widget’ler istediğiniz bilgiye hızlıca göz atabilmeniz için harika özellikler, fakat maalesef cihazınızı yavaşlatırlar maalesef. Bu bilgi pencereleri güncel kalmak için sürekli veri çeker cihazınız, bu nedenle RAM’i sürekli meşgul edeceklerdir ve bu sayede. Sadece hızı değil aynı zamanda pil ömrünüzü ve internet paketinizi etkiler. Bu nedenle sizin için çok önemli olmayan widget’ları kaldırmanız sizin telefonuzun hızı için ve şarzı için faydalı olacaktır

Nasıl yapılır?

 • Widget’ın üzerine dokunarak basılı tutun.
 • Ekranın üst tarafında çıkan çöp kutusu simgesine sürükleyerek kaldırın.

Hazır ekrandaki Widget’lardan bahsetmişken, telefonunuzun ekranını temiz tutmanızın da hıza katkı sağlayacağını belirtelim. Ana ekranda ne kadar az uygulama olursa, telefonunuz ekranı o kadar hızlı yükleyecektir.

3-Chrome Uygulamasını Optimize Edin

Akıllı telefon kullanıcılarının birçoğu web’de gezinmek için bilgisayarda da kullanılan Chrome tarayıcısını telefonda kullanıyor. Chrome Android uygulamasındaki veri tasarrufu modu, Google’ın görüntülediğiniz sayfalardaki veri kullanımını %30 oranında, videolar için %50’ye varan oranda azaltarak daha hızlı göz atma imkanı sağlar kullanıcıya

Peki Nasıl yapılır?

 • Chrome uygulamasını açın.
 • Sağ üst köşedeki üç nokta simgesine tıklayın.
 • Açılan menüde Ayarlar (Settings) bölümüne girin.
 • Aşağı kısımda Veri Tasarrufu (Data Saver) kısmına tıklayarak veri tasarrufu modunu açın.  4. Pano Temizleme

  Kopyaladığınız yazılar telefonda bulunan panolar kısmında birikir birikir.Bu durum hem veri güvenliğinizi tehlikeye sokar hem de telefonunuzun yavaşlamasına neden olur bu yüzden .

  Temizlemek için telefonunuzun mesaj bölümünü açıp aşağıda işaretlenen yere tıklayın ve sonrasında panoya tıklayıp temizle seçeneğine tıklayın.

  5-Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürün

Sorun giderme yollarından biri olarak ,önerebileceğimiz telefonunuzla ilgili herhangi bir yazılım sorununu çözmenin veya hızlandırmanın en iyi yollarından fabrika ayarlarına dönmektir. Bu işlem cihazınızda hiç bir dosya, uygulama, bırakmayacağı bilinmesi lazım ve bunları sileceği için yapılabilecek en son çare olarak denilebilir .

Yukarıdaki ipuçları yardımcı olmazsa ve telefonunuz tamamen kullanılamaz hale gelirse, en iyi yolunuz telefonu fabrika ayarlarına sıfırlamaktır.