Kuran Okunduktan Sonra Tilavet Secdesi Nasıl Yapılır  ?

Kuran Okunduktan Sonra Tilavet Secdesi Nasıl Yapılır ?

20/09/2020 0 Yazar: Miraç Unüs

Yüce Dinimizin Kitabı Olan Kuran-ı Kerimde 14 Yerde Geçen Secde Ayeti Vardır Okuyanda Ve Dinleyeninde Yapması Vacip Olan Bir Ameldir Peki Nasıl Olur Bakalım Yazımıza ?

İlk Olarak Bu Amelin Faziletine Bakalım

Tilavet Secdesinin Fazileti

 Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:“

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Ademoğlu, Kur’an’daki secde ayetini okuyup secde ettiği vakit şeytan ağlayıp uzaklaşır ve şöyle der:
−Ey helak olası! Ebu Kureyb’in rivayetinde:
−Ey helakım! Ademoğlu secdeyle emrolundu ve secde etti dolayısıyla cennet onun oldu. Bana gelince ben secde ile emrolundum ve ben secde etmekten imtina ettim artık ateş benimdir’ buyurdu.”
Kaynak;Müslim 81/133, İbni Mace 1052, İbni Huzeyme 549, Begavi 653, İbni Hibban 2759, Ahmed 2/443


Tilavet Secdesi Ne Anlama Gelir ?

Secde Ayetlerinin bir kısmında müşriklerin yüce Rabbimize boyun bükmekten ve secde etmekten kaçındıkları anlatılmaktadır.Bir kısmında ise Müminlere muhattap alınarak direk olarak secde etmeleri emredilmektedir bunlar göz önünde bulundurularak denilebilirki kişinin secde ederek acizliğini kabul edip Rabbine secde ettiğiniz lisan-ı hal ile ifade etmekte teslimiyet göstermektedir.Secde etmekten kaçınanlara ise bir nevi muhalefet edilmektedir

Secde Ayetlerini Okuyan Ve Dinleyen Herkezin Şartlar Mevcutsa Secde Etmesi Gerektir

Tilavet Secdesi için gerekli olan şartların aynı Namaz ibadetinde ki gibi gerekli şartları kendisinde mevcut olması gerekmektedir. Örnek olarak abdestsiz veyahut hayızlı bir kadının bu ameli yapmasına engelleri aynı Namaz içinde geçerlidir ancak bu engellerin kalkmaları durumunda yapabilirler.

Tilavet Secdesi Hükümü

Günümüze kadar gelmiş 4 Hak Mezheplerden Hanefi Mezhebinde Vacip Diğer 3 Mezhepte Sünnettir.

Tilavet Secdesi Nasıl Yapılır ?

Başta kişinin Namaz için gerekli olan şartların aynısını yerine getirmesi gerek cünüp ise temizlenip gusül abdesti almalı abdesti olmayanın abdest alması kıbleye dönmesi Bayanın avret yerlerini örtmesi bunlardan saçını örtmesi kollarını kapatması gibi şartları yerine getirdikten sonra Tilavet secdesi yapmak niyetiyle Kıbleye yönelip ve eller yanda olarak kaldırılmaksızın Allahu Ekber denilerek Secdeye gidilir fakat unutulmaması gereken bir ayrıntı olarak şunu diyebiliriz ki kişi oturduğu yerden kalkmalı Tekbir alıp secdeye gitmeli. devam edelim şimdi kaldığımız yerden Secdede 3 kez Subhane Rabbiyel Al’a diyip bir miktar durduktan sonra kalkmalı oturmaya devam etmemeli secdeyi yaptıktan sonra Allahu Ekber diyerek kalkmasıde sünnettir.
Tilavet secdesini gerektiren âyetleri işiten kişinin, hemen secde yapmaya fırsat bulamaz ise,

سَمِعْنَا وَأَطَعْنَا غُفْرَانَكَ

رَبَّنَا وَإِلَيْكَ الْمَصِيرُ demesi müstehaptır. O anda yapamadığı secdeyi daha sonra yapar (Şürünbülâlî, Merâkı’l-felâh, s. 183).

Tilavet Secdesinin Bulunduğu Ayetler;

el-A’raf 7/206
er-Ra’d 13/15
en-Nahl 16/49
el-İsrâ 17/107
el-Meryem 19/58
el-Hac 22/18
elFurkan 25/60
en-Neml 27/25
es-Secde 32/15
Fussılet 41/37
Sâd 38/24
en-Necm 53/62
el-İnşikak 84/21
el-Alak 96/19.