Türkiyenin Yerli Üretim Olan TOGG Hızı,Tasarımı Özellikleri,Fiyatı Ne Kadar ?

Türkiyenin Yerli Üretim Olan TOGG Hızı,Tasarımı Özellikleri,Fiyatı Ne Kadar ?

13/09/2020 0 Yazar: Miraç Unüs

Beklenen TOGG ‘un tanıtımı yapıldı Peki yerli otomobil fiyatı ne kadar? İşte özellikleri ve fiyatı yazımızda bulabilirsiniz.

Yerli otomobil, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Tarafından Gebze Bilişim Vadisin’de görkemli bir etkinlikle tanıtıldı Etkinlik kapsamında C-SUV ve C-Sedan segmentindeki modellerin ön gösterimi yapılsa da. Yerli otomobil olan TOGG 2030 yılına kadar 5 tane modeli üretilecek.

Yerli Otomobil Modelleri Neler Olacak ?

1-C-SUV
2- SEDAN
3- C-HATCHBACK
4-B-SUV
5- C-MPVYerli Otomobil TOGG’UN Tasarımını Yapan Kim ?

Etkinlik kapsamında tanıtımı yapılan TOGG ‘un Özelliklerine bakacak olursak şöyledir; Başta tasarımda lüks marka araçlardan Ferrari,Lamborghini,Maserati markalarının araçlarının tasarımında yer alan İtalya tasarım stüdyosu Pininfarina ve Volkswagen, Mercedes-Benz şirketlerinin eski Baş Tasarımcısı Murat Günak’ın imzası bulunuyorTOGG’UN İç Tasarımı Nasıl Peki ?

Tasarım konusunda Anadolu Kültüründen simgelerde otomobilde görülmekte Öyle ki aracın ön ızgarası, jantları ve cam tuşlarında lale figürleri bulunuyor.


Oldukça fütüristik bir tasarıma sahip olan TOGG; ince led farlar, yan
aynalar yerine kameralara ev sahipliği yapması ve içe gömülü kapı kolları gibi günümüzdeki diğer tasarımda olan markalara benzer detayları bünyesinde barınıdırıyor Elbette bu bir Ön Gösterim olduğu unutulmamalı son versiyonda bizi tasarımda değişiklikler karşılayabilir.

İlk kez yerli otomobil TOGG’ DA kullanılacak olan holografik asistan teknolojisi, geleneksel hayalet gösterge panellerinin çok ötesinde bir kullanıcı deneyimi yaşatmak amacı ile ileri göz takip algoritmaları ve holografik üç boyutlu görüntüleme teknolojilerinden faydalanacaktır. Bunun sayesinde, sürücü gözünü yoldan ayırmadan aracın gösterge ekranındaki bilgileri görmekle kalmayıp, aynı zamanda yol ve çevre hakkında ihtiyacı olabilecek diğer tüm bilgilere ulaşabilecek. Bu özellik yetişirse ilk versiyonda, yetişmezse 1 sene sonraki modelde kendine yer bulması bekleniyor

Yerli Otomobil Ne Kadar Hız Yapıyor ?

İki farklı otomobil seçeneğiyle gelen otomobilin dört çekişli motora sahip olan Modeli, 400 Beygir gücünde ve 0’dan 100 km/s hıza 4.8 saniyede ulaşabiliyor.Buda bir araç için oldukça üst seviye diyebilirizTOGG ‘UN Şarzı Nasıl Oluyor ?

Hızlı şarz sayesinde 30 dakikada %80 şarz oluyor ve buda oldukça zaman tasarrufu sağlıyor müşterisine ve Ayrıca 8 yıl Otomobilin Bataryası Garanti Kapsamında olacak.

TOGG’UN Öne Çıkan Özellikleri

* Tamamen elektirikli: 0 Emisyon ve Sessiz
* 0-100 km/s hızlanma süresi: 4.8 saniye (dört çeker modelde) 7.6 saniye (arkadan çekişli modelde)
* Azami hız 180 km/s
* Pil Özellikleri Lityum+İyon pil teknolojisi, hızlı şarz ile birlikte 30 dakikada %80 dolması 8 yıl batarya garantisi
* EuroNCAP 5 Yıldız güvenlik kriterlerine uygunluk
* Otonom Seviye 2+ (güncelleme ile birlikte seviye 3 ve ötesine yükseltilebilir)
* Yazılım Güncelleme Desteği
* Gelişmiş sürüm sistemleri ve holografik asistan özelliği
* Sıradan yan aynalar yerine otomobilde
* Şasi burulma direncinde %30 artış

Yerli Otomobilin Fiyatı Ne Kadar Olacak

Yerli otomobilin fiyatıyla ilgili henüz resmi bir bilgi paylaşılmadı.Ancak Aracın etkinlik sırasında öncelik ilk sipariş verenlerden birisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu

Yerli Otomobil Ne Zaman Satışa Çıkarılacak ?

Henüz fiyatı açıklanmayan yerli otomobil TOGG , 2022 yılında satışa çıkacak. Satışa çıkacak ilk aracın C-SUV segmentindeki bir model olacağı söylenirken, araçların üretimi içinse 2021 yılında Bursa’da fabrika açılacak.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından inşa edilecek bu fabrikanın sabit yatırım tutarı ise 22 milyar TL. olmuştur.Yılda 175 bin adet otomobil üretilmesi planlanan tesiste ise 300’ü nitelikli olmak üzere toplamda 4.323 personelin alınması edilmesi ön görülmektedir